Merhaba,

Matlab GUI üzerinde UITABLE aracı nasıl kullanılır ile ilgili basit bir örnek yapmak istiyorum.

Öncelikle arayüz tasarımımızdan bahsedelim. 2 tane textbox aracımız ve bir tane de uitable aracımız olacak. Textbox araçlarından aldığımız satır ve sütün sayılarınca düzenlenebilir(editable) bir uitable oluşturacağız. Tasarım şu şekilde…

Satır Sayısı ve Sutun Sayısı sabit yazılarının(label) karşılarındaki textboxların tag özellikleri şu şekilde; txtSatir ve txtSutun

Kara Matrisi Oluştur butonumuzun tag değeri ise arkadaşlar btnKarar şeklinde.

Şimdi btnKarar Callback fonksiyonunu şu şekilde yazıyoruz.

Burada öncelikle textboxlarımıza yazılan değerleri str(yazı)’dan num(sayı) türüne çeviriyoruz ve ilgili değişkenlere alıyoruz.

Daha sonra set(handles.Tablomuz,’Data’,cell(satir,sutun),’ColumEditable’,true(1,sutun)); kod satırının olduğu kısımda Tablomuz isimli yani tag değeri Tablomuz olan uitable nesnesinin Data değerini sutun ve satir sayısı kadar genişletiyoruz. Daha sonra da bu sutun sayısınca tüm satırları editable yani düzenlenebilir yapıyoruz.

Burada artık istediğimiz boyutta bir uitable elde etmiş olduk. Çeşitli örnekleri aşağıda gösteriyorum.

Tüm bunları yaptıktan sonra artık uitable’dan gelen verileri almamız gerekiyor.

Bunu da Tablodan Veriyi Al butonu ile yapıyoruz.

tablodanGelen değişkenine kullanıcının girmiş olduğu veriyi alıyoruz. Daha sonra bu veri tipi cell yani hücre şeklinde olduğu için bunu normal matris şekline getirmemiz gerekiyor. Bunun için gelen cell verisinin satır ve sutun sayısını alıyoruz yani m,n değişkenlerine aktarıyoruz. Daha sonra iç içe kullandığımız iki for döngüsü ile tek tek satır ve sutunları gezerek sonuç matrisini (tablodanGelenMatris) elde etmiş oluyoruz.

Sorularınızı yorum kısmında sorabilirsiniz.

ÖRNEĞİN DOSYALARINI BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

Kolay gelsin…

Advertisement
Önceki İçerikPix4D Sürekli Deneme Hesabı Nasıl Alınır?
Sonraki İçerikGeomatik Mühendisliği nedir, ne iş yapar?
Abone Ol
Bildirim Al
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Satıriçi Geribildirimi
Tüm yorumları göster.
ogunhan kara
ogunhan kara
11 Şubat 2021 14:55

hocam merhaba ben matlab ile datum dönüşünü programı yazıyorum ancak gui ekranını anlayamadım.
kullanıcılara affin yada helmert yöntemi ile datum dönüşümü için push buttonlar ile seçenek sunmak daha sonra seçimine göre hesabı yaparak dönüşüm parametrelerini ekrana yazdırmak istiyorum.
Ancak kullanıcı örneğin affin i seçtikten sonra kendi dönüştürmek isteyeceği koordinatları txt dosyası olarak bir klasörden programa aktarmam gerek daha sonra yazdığım kodlar ile dönüşüm sağlanarak ekrana dönüşüm parametreleri olarak yazılacak bunun nasıl yapabilirim benzeri bir örnek paylaşabilir misiniz?