Merhaba arkadaşlar,

Sizlere matlab ile gui tasarlarken işinize yarayacağını düşündüğüm ufak bir ipucu paylaşmak istiyorum. Bu sayede klasik buton görünümünden kurtularak istediğiniz görseli buton olarak kullanabileceksiniz. Adım adım yapmamız gerekenler şu şekilde;

  1. Buton Tasarımı: Bu kısımdan tasarım ekranınıza uygun olarak istediğiniz boyutta buton görselleri hazırlamanız gerekmekte. Bu görselleri herhangi bir grafik tasarım programı ile yapabilirsiniz. Benim tasarladığım bir buton görselini aşağıda paylaşıyorum.

    Yukarıdaki buton görselimin boyutları 173 piksel x 50 piksel. Şimdi gelelim bunu gui ekranında nasıl buton olarak kullanacağımıza.

  2. Tasarımın GUI Ekranına Eklenmesi: Bu kısımda öncelikle tasarım ekranımızda bir buton oluşturmamız gerekiyor. Buton boyutumuzun yukarıda hazırladığımız görsel boyutları olan 173 x 50 px boyutunda olması gerekmekte. Siz kendi buton tasarımı boyutlarınıza göre boyutlandırmalısınız.
    Yukarıda ki görselde de görüleceği üzere Units özelliğini pixels olarak düzenlememiz gerekmekte. Bu sayede boyutumuzu 173 x 50 piksel olarak ayarlayabilelim. Ayrıca String özelliğini boş bırakmalıyız ki koyacağımız görsel resmi üzerinde gözükmesin.
  3. Tasarımın GUI Ekranına Eklenmesi: Daha sonra özellikler penceresinden CData kısmında bulunan matris simgesine tıklıyoruz ve açılan pencerede Enter Expression kısmına resim okuma ile ilgili kodumuzu giriyoruz. imread('resim konumu')şeklinde giriyor ve enter tuşuna basıyoruz. Benim resim konumum projemin bulunduğu klasör içerisinde bulunan img klasörü içerisinde olduğu için kodumun adres kısmına img/sevAcisi.png şeklinde yazdım. Bu durumu aşağıdaki görselde görmekteyiz. Siz kendi resim konumunuzu girmelisiniz.
  4. Sonuç: Yukarıda ki işlemleri yaptıktan sonra sonuç olarak görselin aşağıdaki gibi olması gerekmektedir.
    Not: Bu şekilde yapıp projeyi kaydettiğinizde orjinal görseli saklamak zorunda değilsiniz. GUI görseli kendi içerisinde saklayacaktır.

Başka bir ipucunda görüşmek üzere. Soru ve görüşlerinizi yorum yaparak bana ulaştırabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

Advertisement
Önceki İçerikMatlab – SYM ve ORTOFOTO ile Hacim Hesabı Uygulaması (Bölüm-6)
Sonraki İçerikProf. Dr. Fazıl Çelik Ulaşım Proje Örneği
Abone Ol
Bildirim Al
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Satıriçi Geribildirimi
Tüm yorumları göster.