Arcgis için python serisi kaynakların devamı niteliğinde olan bir kaynak daha paylaşıyorum. Diğer kaynaklara şuradan ulaşabilirsiniz.

Arcgis’de python kullanmak isteyenler için faydalı olacağını düşünüyorum.

Python, son zamanlarda geomatik sektöründe popülerliği artan, yüksek seviyeli bir programlama dili. ArcGIS, PCI Geomatica, QGIS ve diğer mekansal bilgi sistemi yazılımlarında python paketleri kullanılabilmekte. Söz diziminin basit olması ve güçlü yapısı ile etkili bir dil olması Arcgisde python tercihini artıran en önemli etmen.

Python nedir?

Python, söz dizimi oldukça okunaklı tasarlanmış, yorumlanabilir, etkileşimli ve nesne merkezli bir programlama dilidir. Python’un, oldukça yüksek gücü, temiz ve sade söz dizimi bir araya geldiğinde, C++ gibi dillere nazaran daha az satırda daha fazla işi ortaya koyabilmektedir. Birçok sistem çağrısına ve kütüphanesine uygun olan python, C ya da C++ ortamında geliştirilebilir. Bu dil ayrıca programlanabilir arayüz ihtiyacı gibi uygulamalarda genişletilmiş dil olarak kullanılabilmektedir. Son olarak Python oldukça taşınabilirdir. Bu dil birçok Unix işletim sistemiyle birlikte Mac, MS-DOS, Windows, Windows NT ve OS/2 işletim sistemleriyle çalışan bilgisayarlarda da çalışabilmektedir. (Detaylı Bilgi)

ArcGIS için Pythonpython-scripting-for-arcgis

ArcPy, Python ile coğrafi veri analizleri, veri dönüşümleri, veri yönetimi ve harita otomasyonu yapabilmek için yararlı ve verimli bir yol sağlayan Python paketidir.

Bu paket size gelişmiş ve özelleştirilmiş bir python deneyimi sunar. Farklı disiplinlerde çalışan CBS uzmanları ve programcılar tarafından sayısız modül birlikte geliştirilmiştir. Python ile Arcgis üzerinde coğrafi analizler, sorgular vb. gibi bir çok karmaşık işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. (bkz.What is ArcPy)

Kitap

Paul Zandbergen
Department of Geography
University of New Mexico

Advertisement
Önceki İçerikÜcretsiz Uydu Görüntüsü İndirebileceğiniz 15 Kaynak
Sonraki İçerikCoğrafi Bilgi Sistemleri CBS Kullanım Alanları
Abone Ol
Bildirim Al
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Satıriçi Geribildirimi
Tüm yorumları göster.