Merhaba, Arcgis için Python uygulamaları geliştirmenize yarayacak birkaç kaynak toparladım.

Arcgis’de python kullanmak isteyenler için faydalı olacağını düşünüyorum.

Python, son zamanlarda geomatik sektöründe popülerliği artan, yüksek seviyeli bir programlama dili. ArcGIS, PCI Geomatica, QGIS ve diğer mekansal bilgi sistemi yazılımlarında python paketleri kullanılabilmekte. Söz diziminin basit olması ve güçlü yapısı ile etkili bir dil olması Arcgisde python tercihini artıran en önemli etmen.

Python nedir?

Python, söz dizimi oldukça okunaklı tasarlanmış, yorumlanabilir, etkileşimli ve nesne merkezli bir programlama dilidir. Python’un, oldukça yüksek gücü, temiz ve sade söz dizimi bir araya geldiğinde, C++ gibi dillere nazaran daha az satırda daha fazla işi ortaya koyabilmektedir. Birçok sistem çağrısına ve kütüphanesine uygun olan python, C ya da C++ ortamında geliştirilebilir. Bu dil ayrıca programlanabilir arayüz ihtiyacı gibi uygulamalarda genişletilmiş dil olarak kullanılabilmektedir. Son olarak Python oldukça taşınabilirdir. Bu dil birçok Unix işletim sistemiyle birlikte Mac, MS-DOS, Windows, Windows NT ve OS/2 işletim sistemleriyle çalışan bilgisayarlarda da çalışabilmektedir. (Detaylı Bilgi)

ArcGIS için Python

ArcPy, Python ile coğrafi veri analizleri, veri dönüşümleri, veri yönetimi ve harita otomasyonu yapabilmek için yararlı ve verimli bir yol sağlayan Python paketidir.

Bu paket size gelişmiş ve özelleştirilmiş bir python deneyimi sunar. Farklı disiplinlerde çalışan CBS uzmanları ve programcılar tarafından sayısız modül birlikte geliştirilmiştir. Python ile Arcgis üzerinde coğrafi analizler, sorgular vb. gibi bir çok karmaşık işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. (bkz. What is ArcPy)

Kısa bir konuşmadan sonra artık kaynakların linklerini ekleyebilirim.

1HTG started w Python

How to get started with Python programming indir: Python programlama dili ile nasıl olaya başlayacağınıza bakabileceğiniz, ufak fakat faydalı bir kaynak.

2Dive into Python

Dive into Python indir : Konuyu açmama sebep olan kaynak. Başlangıç seviyesi için sıkıntı oluşturabilir. Biraz temeliniz varsa ve hemen işin içine dalmak istiyorsanız kullanın.

3Dive into Python 2

Dive into Python 2 İndir: Diğer kitap kapsamında bir kaynak.

4Python Exercise

Python Exercise İndir: İçerisinde bir çok egzersiz bulunduran ek bir kaynak.

Destek olmak için paylaşmayı ve yorum yapmayı lütfen unutmayın. İyi çalışmalar.

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Yorum konuları
3 Konu cevapları
2 Takipçiler
 
En Çok Etkileşim Alan Yorumlar
En Popüler Yorumlar
5 Yorum Yazarları
CemHalil İbrahim ONYILBurak Can KARAFesih SÖNMEZpierre van hooijdonk Son Yorum Yazarları

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Abone Ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildirim Al
Cem
Ziyaretçi
Cem

Merhaba, güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim. Bir süredir Arcgis ile birlikte kullanmak için öğrenmeyi düşünüyordum, bu yazınızda da bunu pekişirdim. Udemy üzerinden de phyton kursu satın aldım, üzerine düşersem belki kullandığım analizler için toollar yapabilirim, hedefim bu. Çok teşekkürler

Halil İbrahim ONYIL
Ziyaretçi
Halil İbrahim ONYIL

Kardeşim, Katkı için teşekkürler, çalışmalarınızın ve başarınızın devamını dilerim…!!!

Fesih SÖNMEZ
Ziyaretçi
Fesih SÖNMEZ

Arayüz konusu cidden çok fonksiyonel birşey şuan en basitinden VB ile kendi çapımızda birşeyler yapıyoruz, ilerde Python ve C# dillerindende birşeyler yapmaya çalışacaz ve buna istinaden bu gibi dökümanları paylaşman çok güzel Burak Hocam teşekkürler…

pierre van hooijdonk
Ziyaretçi

harikasın!