Merhaba,

Bu yazımda GIS LOUNGE‘den Caitlin DEMPSEY‘in Tarım ve CBS isimli makalesini sizlere aktarmaya çalışacağım. Cbs teknolojisi ürün yönetimi için önemli bir araç haline gelmiştir. Coğrafi veriler, tarım arazisinin verimli bölümler halinde bölünmesine yardımcı olurken, bu bölümlere ne zaman ve ne oranda dikim yapılacağı, ne kadar ürün elde edilebileceği ve verimli gübrelemenin nasıl olacağı konusunda da bizlere bilgi veriyor. Uydu ve hava görüntüleri, arazinin mevcut durumunu hızlı bir şekilde analiz etmede kullanılıyor. Yapılan ön tespit doğrultusunda topraktan alınan örnekler ile hassas bir analiz imkanı elde ediliyor. Coğrafi veriler ve arazi analizlerini kullanarak düşük maliyetle yüksek verimlilik elde etmek için uygulanacak gübre ve sulama miktarlarını rahatlıkla ortaya koyabiliyoruz.

Daha ayrıntılı bilgiyi, daha sonra sizlere aktarmaya çalışacağım “Hassas Tarımda Coğrafi Teknolojiler” isimli Peter Roderick makalesinde bulabileceksiniz.

Bu teknolojide en önemli etmen uzaktan algılamadır. Organik veya diğer yetiştirilmiş bitkilerdeki farklılıklar ve çeşitlilikler uydu görüntüleri ile kolayca tespit edilebilecek niteliktedir.

Avrupa Uzay Ajansı(ESA), Ecocert(Organik Sertifikasyon Kuruluşu) ve bu alanda hizmet veren diğer kuruluşlarla çalışmakta. Bu çalışmalar sonucunda, çeşitli uydulardan alınan görüntülerde ki yansımalar inceleniyor ve analizleri yapılıyor. Tarımda farklılaştırma çalışmaları bu şekilde sürdürülüyor. Şuan Liege Üniversitesi tarafından desteklenen teknoloji ileriye yönelik, sürdürülebilir projeler için fayda sağlayacağa benziyor diyebiliriz.

ESA bu çalışmalarında, SPOT-4, KOMPSAT-2, LANDSAT5,PROBA ve WORDVIEW-2 gibi uydulardan aldığı hiperspektral görüntüleri analiz ederek, verim tahminleri gibi konularda da sonuçlar elde etmiştir. Ecocert temsilcisi Dr. Pierre Ott. incelemer sonucunda bu yöntemle 80%-100% arasında bir başarı sağlandığını vurgulamıştır.

Sizlere bazı yabancı kaynakları buradan vermek istiyorum.

Plant Hardiness Zone Map
Showing zones of plant hardiness by the U.S. Department of Agriculture (USDA).

GIS and Agribusiness
ESRI’s web page on agriculture. Articles and support for utilizing GIS in this field.

GIS Agriculture Models
Research article on “Potential for Integrated GIS-Agriculture Models for Precision Farming Systems”.

MapShots
Web site for the EASI suite of software with a focus on data management for agriculture. Find information about this software including conferences and trainings.

Books

GIS Applications in Agriculture – by Francis J. Pierce (Editor), David Clay (Editor)

GIS in Site-Specific Agriculture – by James D. Westervelt (Author), Harold F. Reetz (Author)

Advertisement
Önceki İçerikUA – Sınıflandırma
Sonraki İçerikIHS Dönüşümü
Amasya Üniversitesi - Öğretim Görevlisi
Abone Ol
Bildirim Al
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Satıriçi Geribildirimi
Tüm yorumları göster.
Fesih SÖNMEZ
Fesih SÖNMEZ
3 Haziran 2016 15:33

Gerçekten ileride CBS tüm disiplinlerde kullanılacak bir sistem olucak ve şimdiden kendimizi bu anlamda geliştirmek biz geomatik mühendislerinin yararına olucak bir iş kapısı olucak.