KMZ Nedir Kml Nedir

KML ve KMZ, Google yazılımlarında kullanılan ve özelde Google Earth ve Google Maps uygulamalarının kullandığı dosya uzantılarıdır. Bu iki Google uygulamasını kullanan kişiler, KML ve KMZ dosya formatlarını mutlaka kullanmıştır.

Hatırlatma: Google Maps, KML dosyalarını tamamıyla görüntüleyemez ve sadece belirli özelliklerini görüntüleyebilir. Bununla ilgili ilerleyen zamanlarda belki bir yazı yazabiliriz. Şimdilik kısa bir not olarak aktaralım.

Bu dosya formatları da artık birçok yazılımda-özellikle coğrafi bilgi sistemleri yazılımlarında- desteklenen dosya formatlarıdır.

Bu iki uzantı Google Earth ve Google Maps uygulamalarıyla açılabilen uzantılar. İkisi içinde kullanılabiliyor.

Peki ama aralarında ki fark ne?

KML, Google and Keyhole tarafından geliştirilen ve adı “Keyhole Markup Language” olan bir uzantının, sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyor. Bu format bir coğrafi bilgi sistemi formatıdır. KML; resimler, çokgenler, 3D modeller, metinsel açıklamalar, diğer grafik içerikler ve birçok özelliği içerebilen bir formattır. Yani coğrafi özellikleri modellemek ve saklamak için kullanılan bir XML grameri ve dosya biçimidir.

Bir KML dosyası Google Earth tarafından, HTML ve XML dosyalarının web tarayıcılar tarafından işlenmesine benzer şekilde işlenir. HTML gibi, KML’nin de etiketlere dayalı ve belirli görüntüleme amaçları için kullanılan adlar ve öznitelikler içeren bir yapısı vardır. Böylelikle, Google Earth, KML dosyalarının tarayıcıları olarak işlev görür.

KML dosyasını Google Earth kullanarak oluşturulabileceğiniz gibi bu formatı destekleyen birçok program(arcgis vb.) ile de kml dosyaları oluşturabiliriz.

Oluşturulan ve kaydedilen KML dosyası, sıkıştırılmamış bir dosya biçimidir. Bize çoğu zaman sorun çıkarabilecek dosya boyutlarına ulaşabilir. Bu sorundan kurtulmak için bu formatını, sıkıştırmak isteyebiliriz. İşte bu sıkıştırılmış dosyaya KMZ adını veriyoruz. Harita dosyaları, pek çok grafiğe ve veriye sahip olabileceği için boyutu büyük olabilir. Bu sorundan KMZ ile kurtuluyoruz. KMZ aynı bilgileri taşır ve küçük boyutu sayesinde veri aktarımına da kolaylık sağlamış olur.

 

KML ve KMZ dosyalarını Google uygulamalarında kolaylıkla ve güvenle kullanabilirsiniz fakat diğer uygulamalar KMZ ile ilgili çeşitli sorunlar yaşatabilir. KMZ dosya biçimi, boyutu neticesiyle veri paylaşımı ve hızlı organizasyon imkânı sağlasa bile, KML kadar desteklenen bir format olmadığı için farklı programlarda çalışan kişiler tarafından kullanılamayabilir. Tabi eğer KMZ dosyalarını tekrar açarak -zip ve unzip dediğimiz işlemleri uygulayarak- KML dosyalarına dönüştürebileceğinizi de unutmamanız gerekir. Bu sorunu da bu şekilde aşabilirsiniz. Asıl soru; herhangi bir veri kaybı yaşanıyor mu? Bilmiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Özet:
  • KML, “Keyhole Markup Language” anlamına gelirken KMZ, “Keyhole Markup Language Zipped” olarak adlandırılır.
  • KMZ dosyası KML dosyasının sıkıştırılmış versiyonudur.
  • KML ve KMZ aynı özelliklerde verileri tutarlar fakat KMZ daha az alan kullanır.
  • KML Google uygulamaları ve birçok yazılım tarafından desteklenirken KMZ için bazen bu mümkün olmayabilir.
Advertisement
Önceki İçerikArcGIS Topoloji Kuralları (Çizgi)
Sonraki İçerik3D Görüş Yöntemleri
Abone Ol
Bildirim Al
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

14 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Satıriçi Geribildirimi
Tüm yorumları göster.
hakan erdinç
hakan erdinç
22 Ekim 2022 08:26

drone görüntülerini kmz olarak aldığımızda 1gb ve üzeri olan kmz görüntülerini google earth te açamıyorum. kmz yi daha fazla sıkıştırabileceğim ya da gb boyutundan mb boyutuna düşürebileceğim bir uygulama var mı?

hakan erdinç
hakan erdinç
Cevap verilen:   Burak Can KARA
22 Ekim 2022 09:45

google earth ‘te araçlar+seçenekler+önbellek= max1024mb seçilebiliyor. benim dosyalarım 1024mb dan büyük oldugunda açılmıyor. sorunun buradan kaynaklandığını düşünüyorum.
agisoftta çözümlediğim drone görüntüsünü kmz ye çevirdiğimde büyük alanlarda kmz boyutu 1024mb tan büyük oluyor ve google eart ile açılmıyor.
dolayısıyla 1024mb den daha az mb olması lazım.
örneğin 1100mb olan kmz dosyamı 1024mb dan daha düşük boyuta sıkıstırma yada çözünürlüğünü düşürerek 1024mb dan daha az boyuta getirmem gerekiyor.
bunun için bildiğiniz program var mı demek istemiştim.
05076107205 irtibat numaram

Resul ALTUNKAYA
Resul ALTUNKAYA
9 Aralık 2019 17:45

indirdiğim kml dosyası içi beyaz dolgulu geliyor sadece sınırlar olacak şekilde ayarlanabiliyor mu? bu dosyaları cep google earth proğramında açınca zemini göremiyorum

doğan c
doğan c
29 Mart 2019 19:39

elimde istanbul asya bölgeye ait bir kml dosyası var . bunu telefonumda Map programında açabilmem için kmz yapmam gerekiyor. nasıl yapabilirim . converter le denedim ama olmadı . teşekkür ederim

doğan c
doğan c
Cevap verilen:   Burak Can KARA
30 Mart 2019 07:09

Hakiketen oldu map da da çalıştı . çok teşekkür ederim

Barbaros
Barbaros
31 Temmuz 2018 10:58

Merhaba
Okulumun, iş yerimin yada evimin lokasyonunu Google Earth’ten KML formatında nasıl elde edebiliriz?

aslı
aslı
16 Temmuz 2018 13:49

Aslında sürekli kullandığımız ama içeriğini ve anlamını tam olarak idrak edemediğimiz birçok şey var bence çok faydalı olmuş. 🙂

serpanter
serpanter
12 Eylül 2017 13:23

Özetin de özeti:
KML, “Keyhole Markup Language” anlamına gelirken KMZ, “Keyhole Markup Language Zipped” olarak adlandırılır.
KML ve KMZ aynı özelliklerde verileri tutarlar fakat KMZ daha az alan kullanır.
KML Google uygulamaları ve birçok yazılım tarafından desteklenirken KMZ için bazen bu mümkün olmayabilir.

Ahmet ÇAĞKAN
Ahmet ÇAĞKAN
4 Ekim 2015 11:09

Basit ama merak ettiğimiz bir konuymuş. Siz yazınca fark ettim. Teşekkür ederim.