Merhaba,

Bu yazımda sizlere, yazma eser kütüphanesi, yazma eserler kütüphanesi, el yazmaları kütüphanesi vb. dediğimiz ve Sivas Ziya Bey Yazma Eser Kütüphanesi olarak geçen bu güzel kütüphaneyi anlatacağım.

 

Yusuf Ziya Başara

Yusuf Ziya Başara
Yusuf Ziya Başara

1868’de Sivas’da doğmuştur. Mektebi İdadi ve Rüştiye Mekteplerinden mezun olmuştur. Medresede Arapça ve Farsça tahsili görmüştür. Sivas ilinde devletin çeşitli kademelerinde görev almış, yedinci döneme kadar Sivas Milletvekilliği yapmıştır. 19.07.1943’te vefat etmiştir. Evli ve sekiz çocuk sahibidir.

Kütüphanede Mevcut Olan Eserlerden Bazıları

Kütüphanede bulunan en eski eser, “Nihâyet’ül-Beyan fî Tefsir’ül Kur’an” dır. Eser hicri 614, miladi 1217 yılında Ebi Muhammed el-Muafe bin İsmail tarafından yazılmıştır.

Ziya Bey hayattayken 3000 civarında kitabın bulunduğu kütüphanede, mevcut olan eserlere bakıldığında, çok farklı disiplinlere ait kitapların bulunması dikkat çekicidir. Felsefe, Mantık, Bilim Tarihi, Astroloji, Astronomi, Ahlak, Sosyoloji, Eğitimle ilgili eserler mevcuttur.

1906 Kütüphane İnşaa Aşaması

Daru’r Raha Vakfının gelirleriyle Ziya Bey’in öncülüğünde, Sivas Valisi Reşit Akif Paşa’nın (eski garipler mezarlığı üzerine) arsa tahsisi ile Ziya Bey’e Kütüphane yapılması görevi verilmiştir. Vakfın Tuzla hisselerinden hasıl olan nakit para harcanmıştır. 1908 yılında kütüphane binası tamamlanıp hizmete açılmıştır. Kütüphane tarihte kamuya ve devlete ait bir kütüphane değil özel ve sivil bir kütüphane olarak hizmet vermiştir. Toplam sahası 297 m2 olan kütüphane yapı tarzı olarak Osmanlının son dönemdeki barok tipi kesme taşla yapılan mimari bir yapıdır. 30 Aralık 2010 tarih ve 60093 sayılı kanunla kurulan Türkiye yazma eserler kurum başkanlığına devredilmiştir.

ziyabey-insaa-3 ziya-bey-insaa-2 ziya-bey-insaa-1

Kütüphanede Kitap Okuyan Bir Grup

ziya-bey-kitap-okuyan-grupKütüphanede ayrıca 1873 yılı Paris baskısı, fransızca “Evangelis İncili” bulunmaktadır. Bu incil dünyada sayılı baskılar arasında yer almaktadır. Yazma ve basma eserlerin tamamının tasnif edilmesi kataloglanması ve sınıflandırılması yapılmıştır. Kitaplar Felsefe, Astronomi, Zooloji, Tarih, Edebiyat, Mimari ve Coğrafya gibi bilimlerle alâkalı yazılmıştır.

Kütüphanede Hangi Türde Eserler Mevcut?

Ziya Bey Kütüphanesi’nde, nesih, ta’lik, nes-ta’lik, tevki’î, divani ve rik’a gibi yazı türlerinde yazılmış yazma eserlerin yanında hat, tezhip, ebru ve cilt sanatının güzel örnekleri varlıklarını günümüze kadar mhafaza etmişlerdir. Yazma eserlerin yanında, Ziya Bey Kütüphanesinde çok değerli basma eserler de mevcuttur.

Diğer taraftan bu ilim mekanında Sivas şehir, kültür ve tarihi ile alakalı kayda değer belgeler de araştırmacıların hizmetine sunulmaktadır.

ziya-bey-toplanti-sorunu

ziya-eser-yazma-eser-bolumu

 

Bazı Eserler

 

Bu mevcut hat şaheseri, dut yaprağının damarları(oyulmuş) üzerine 24 ayar altın eritilerek yazılmış bir eserdir.
Bu mevcut hat şaheseri, dut yaprağının damarları(oyulmuş) üzerine 24 ayar altın eritilerek yazılmış bir eserdir.
"Her nerde olsa feyz bulur müstaid olan Allah nümun olur kamer ve afitab ana Bilmez hüda-yı mazhar-ı münhasır Arif ki her cihetden olur feth-i babı ana" Hattat Hulusi Efendi'nin, sürgünden önceki dönemine ait bir hat örneği, 1300 tarihli, 49x57 cm ebatında, Celi Talik, Altın tezhipli
“Her nerde olsa feyz bulur müstaid olan Allah nümun olur kamer ve afitab ana Bilmez hüda-yı mazhar-ı münhasır Arif ki her cihetden olur feth-i babı ana”
Hattat Hulusi Efendi’nin, sürgünden önceki dönemine ait bir hat örneği, 1300 tarihli, 49×57 cm ebatında, Celi Talik, Altın tezhipli
"Hak perestim arz-ı ihlas etdiğim dergah bir Bir nefes tevhidden ayrılmadım Allah bilir" 1320 tarihli, 37x56 cm ebadında, Celi Talik, altın tezhipli bu hat örneği Hattat Aziz Efendiye aittir.
“Hak perestim arz-ı ihlas etdiğim dergah bir Bir nefes tevhidden ayrılmadım Allah bilir”
1320 tarihli, 37×56 cm ebadında, Celi Talik, altın tezhipli bu hat örneği Hattat Aziz Efendiye aittir.ziya-bey-1

ziya-bey-2

Advertisement
Önceki İçerikİlk Çağlardan Günümüze Dünyamız
Sonraki İçerikSunucu Değişikliği
Amasya Üniversitesi - Öğretim Görevlisi
Abone Ol
Bildirim Al
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Satıriçi Geribildirimi
Tüm yorumları göster.