Herkese hayırlı pazarlar dilerim. Bugün çok ilginç bir olay yaşadım ve sizinle paylaşmak istedim.

Bildiğiniz gibi Turkcell’in Lifebox adında bir bulut depolama hizmeti var. İşte bu hizmetin bir reklamını görmemle başlıyor herşey “500 GB alan hediye”… Evet, çok güzel alan diye geçirdim bende içimden ve bir Turkcell kullanıcısı olarak hemen uygulamayı indirdim ve kurdum. Telefon numaramı yazdım ve şifremi 2222’ye mesaj atarak istedim. Fakat lifebox için ayrı bir kayıt oluşturmak gerektiğiyle ilgili bir bilgi mesajı aldım. Mesajı alır almaz hemen yeni kayıt oluştur diyerek formu doldurmaya başladım. Tüm bilgilerimi girdiğimde bir de gördüm ki zaten bu posta adresi kullanılıyormuş. Öyle dedi uygulama. Demek daha önce kayıt olmuşum diye düşündüm ve hemen e-posta adresime bir şifre sıfırlama bağlantısı istedim. Bağlantı geldi ve şifreyi sıfırladım. Buraya kadar herşey normal. Şimdi gelelim mevzuya.

Şifremi değiştirip lifebox’a giriş yaptığımda bir de ne göreyim. Bilmem ne isimli bir şahsın hesabı. Önce anlam veremedim ve karıştığını düşündüm. Çünkü daha önce Turkcell bana başka birinin faturasını yolluyordu. Bu da böyle bir durum galiba dedim ve müşteri hizmetlerine olayı bildirdim. Tekrar yükle sil falan dediler ama bu çözüm olamazdı. Görünürde ortada büyük bir hukuksal soruna dahi yol açabilecek bir sıkıntı vardı. Durumu izah ettim ama nafile. Müşteri temsilcisi pek aldırış etmedi. Kapatıp yeniden aradım ve başka bir müşteri temsilcisi çıktı. Durumu anlattım ve olayın önemini kavrayıp beni teknik ekibe yönlendirdi. Onlar da teşekkür edip durumu bildiren bir posta atmamı istediler ve bir mail adresi verdiler. Postayı yolladım fakat kafam takıldı bir kere. Hemen mail adresimin şifresini değiştirdim ama olayın böyle bir durum olmadığını da biliyorum. Yani mail adresim alınmış olamazdı. Yine de önlem almak iyiydi ve aldım. Mevzu git gide derinleşecek okumaya devam edin. 🙂

Sonra aklıma o hesapta kayıtlı telefon numarasını aramak geldi. Hesapta kayıtlı numara ve isim farklıydı evet ama posta benim e-postamdı. Hesapta yazan isim bir bayana aitti ama şöyle göz ucuyla baktığımda bir gencin askerlik fotoğrafları gözüme çarpıyordu. Aradığımda bir bayan çıkarsa abisini veya babasını isterim konuşurum diye düşündüm ama daha iyi birşey oldu ve bir erkek telefonu açtı. Uykuluydu, belli ki benim telefonuma uyanmıştı. Konuşma şu şekilde geçti.

-Selamun Aleyküm kardeşim. Ben seni tanımıyorum sende beni tanımıyorsun ama bir konuda seninle sıkıntım var.

  • Aleykümselam nedir konu sen kimsin?

Daha sonra ben lifebox kullanıyor musun dedim ve “o ne la” yanıtını aldım. Sonra durumu biraz açıklayınca “kullanıyorum ama sen kimsin?” diye yanıt aldım. Ben Burak Can KARA dedim ve karşıdan;

  • Benim ismimi değil senin ismini soruyorum.

Şeklinde bir cevap geldi. Anladığınız gibi isimlerimiz aynıydı ama neden bu hesaplar karışmıştı. İşte şimdi onu anlatacağım ve yazıyı bitireceğim.

Bu arkadaş lifebox’a kayıt olurken kendi numarasını kullanmış fakat mail adresi olarak benim “burakcankara[at]gmail.com” mail adresimi yazmış. Çok akıllı Turkcell’de telefon numarası ile kayıt olanlara onay postası yollamadığı için hesap bu mail adresiyle aktif olmuş. Bende bugün kayıt olmaya çalışıp da bu posta kayıtlı uyarısını alınca şifreyi sıfırlayıp adamın hesabına girmiş oldum.

Aman deyim arkadaşlar. Bu konulara dikkat edin. Bu hesaba giren ben değil de kötü niyetli biri olsaydı eğer ve sizin de özel resimleriniz olsaydı neler olabilirdi bir düşünün?

Bu arada sorunu hala çözemedik çünkü eleman ben uyanayım bir seni arayacağım dedi ve şuan bu yazıyı yazıyorken aradan 1-2 saat geçti hala arayacak.

Çözüm yolu basit. Bana kullandığı bir mail adresini verecek. Ben hesaba kaydedip çıkacağım. Sonra kişi o mail adresini kullanarak şifresini sıfırlayacak ve hesabına kavuşacak.

Bekliyorum. Sonucu paylaşacağım. 🙂

SONUÇ

Kişi aradı ve mail hesabını iki harf eksik girince benim mail hesabımı girmiş olmuş. Hesabına kendi mail hesabını tanımladım ve yeni şifre istemesini istedim. Sorunu çözmüş olduk.

TURKCELL EFENDİ!..

Lifebox hesabının mail hesabını değiştirirken de kaydederken de sözlü beyanı dikkate alacağınıza, hesaba bir onay postası yollamayı akıl etmiş olsaydınız eğer bu gibi sorunlar yaşanmazdı.

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yorum konuları
3 Konu cevapları
0 Takipçiler
 
En Çok Etkileşim Alan Yorumlar
En Popüler Yorumlar
3 Yorum Yazarları
wireBurak Can KARAquaresma Son Yorum Yazarları

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Abone Ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildirim Al
wire
Ziyaretçi
wire

Merhaba hocam bu kırmızı mavi gözlüklerle 3d izlerken. Bir kaç tane Anaglyph seçeneği mevcut hangisi doğrudur yada hepsi mi doğrudur. Aralarında fark varsa söyler misiniz?

1-) Dubois Anaglyph
2-) Color Anaglyph
3-) Half Color Anaglyph

Bunlardan hangisi doğrudur? Aralarında derinlik farkı var mıdır yoksa sadece renk farkı mı vardır?

quaresma
Ziyaretçi

şimdi bunu neden yazdın gardaş ? bize ne!