Merhaba,

Geomatik mühendisliği nasıl bir meslektir diye merak ediyorsanız eğer bu yazım tam size göre. Kafanızda ki soruların cevabını umuyorum burada bulabilirsiniz.

Ben hali hazırda bir geomatik mühendisiyim ve şunu çok iyi biliyorum ki mevcut mühendislerimiz arasında bile, tam olarak yaptığımız işleri anlayamayan kişiler var. Hele mesleği seçmek isteyenlerin kafalarında ki soru işaretlerini, kocaman bir çuvala bile sığdırmak mümkün değil. Bu yazı serisinde amaçladığım, kafasında soru işareti olanlar için detaylı bir biçimde geomatik mühendisliği nedirgeomatik mühendisliği iş imkanları, geomatik mühendisliği ne iş yapar, gibi soruların cevaplarını bulmak. Ben biliyorum diyenler de yorum köşesinden katkıda bulunabilirler. Onlara birer kahve ısmarlarım. 🙂

Son Güncelleme: 31.05.2016 Salı günü yapılmıştır.

Hiç Merak Ettiniz Mi?

Sat-Nav sistemleri nasıl çalışır?

001-sat-nav-system-bcankaraYeraltı tünellerinin rotaları nasıl kontrol edilir?

001-tunel-rota-kontrol-bcankaraBir bölgede yeni yapılanmalar veya altyapı için gerçekçi senaryolar nasıl oluşturulur?

001-3boyutlu-modelleme-bcankaraGerçek bir ralli veya yarış için hazırlanacak rota veya pist nasıl tasarlanıyor?

001-yaris-pistleri-bcankaraTaşkın erken uyarı sistemi veya diğer afet yönetim sistemleri nasıl çalışıyor?

001-afet-uyari-sistemleri-bcankaraGeniş veya zorlu araziler nasıl sınırlandırılıp yönetiliyor?

001-arazi-siniri-belirle-bcankaraİşte, Geomatik Mühendisliği tüm bunlara ve fazlasına cevap veriyor.  Devamını, yazıyı hazırladıkça bu sayfaya ekleyeceğim ve sayfalar halinde derlenecek. Yani, devamını yine bu makale altında 2. sayfada bulabileceksiniz. Yenilikleri görmek için arada sırada buralara göz atın. 21/08/2015

Geomatik Mühendisliği Nedir?
( Geodezi + Geoinformatik kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir.)

Ben çok kısa olarak şöyle açıklıyorum;

Yeryüzünün bir bölümüne veya tamamına ilişkin ölçüm, analiz ve veri yönetimi gibi önemli görevleri üstlenen “mühendislik” bilimidir. Daha sonra detaylarına gireceğimiz için bu kısa açıklamayı uygun gördüm.

Profesyonel olarak içinde bulunduğu çalışmaların en gözde olanlarına gelecek olursak, başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz.

  1. Arazi ve Hidrografi Ölçmeleri
  2. Mühendislik ve Madencilik Ölçmeleri
  3. Uzaktan Algılama
  4. Coğrafi Bilgi Sistemleri
  5. Arazi Yönetimi

Şimdi bu başlıkların açıklamalarını yapalım. Amacımız mesleği tanımak olduğu için çok detaylı açıklamalar yapmak yerine, özünde ne olduğunu vurgulayabilecek şekilde açıklamaya çalışacağım. Unutmayalım ki burada bilgi vermek istediğim kişiler google üzerinden; geomatik mühendisliği nedir,  geomatik mühendisliği taban puanları veya işte geomatik mühendisliği dersleri gibi aramalar yaparak mesleği tercih aşamasında olan kimselerdir. Yani çok teknik bilgi vermemeye özen göstereceğim. Yazının sonunda ise geomatik mühendisliği hangi üniversitelerde var sorusuna cevap arayacağımız bir bölüm ekleyebilirim. Haydi başlayalım.

Arazi Ölçmeleri

Haritalar temelde, kullanan kişilere -haritalanmış bölge hakkında- bilgiler vermek amacıyla oluşturulur. Bu bilgiler bölgenin topografyası ya da bu bölge ile mekansal olarak ilişkili diğer konular (bu bölgenin jeolojisi, jeomorfolojisi, iklimi, trafiği, yeraltı kaynakları, değişik bakış açılarından ekonomisi vb.) gibi konulardan oluşabilir. Ben anlaşılması açısından bir görselle, güncel konular üzerinden gideceğim.

002-arazi-olcumleriAraziden veri toplama işlemi çok önemlidir. Çünkü verileriniz doğru olmazsa, doğal olarak sonuçlarınız da yanlış çıkacaktır. Veri toplama işleminde, bir çok teknik ve yöntem mevcuttur. Geomatik mühendisi verileri garanti eder. Aleti kimin kullandığı, verileri kimin topladığı önemli olsa da asıl ve daha önemli olan, izlenecek yöntem ve sorunlar karşısında uygulanacak çözümlerdir. İşte geomatik mühendisi bu durumda tek yetkili kişidir.

Daha sonra bu verilerin değerlendirilmesi ve bilgiye dönüştürülmesi aşamalarında da geomatik mühendisi en etkin rolü oynamaktadır. Kısacası, örnek verecek olursak eğer navigasyon cihazının yazılımını yapmıyoruz fakat onun için en değerli parçayı, altlığı yani haritayı üretiyoruz. (Bununla kalmıyoruz fakat detaya girersek eğer uzun yıllar orada kalmamız gerekebilir 🙂 ) (2015-08-21 – 22 olmak üzere)

Devamı gelecek. Buralarda takılmaya devam edin!..

Hidrografi Ölçmeleri

Teknoloji gelişiyor ve buna paralel olarak, topraklarımızda ki yer altı zenginlikleri azalıyor. Bu durum, ülkelerin kaynak arayışını, gelişen teknolojiyle birlikte kıyıya ve daha derinlere doğru çekiyor. Bunun yanı sıra, en ufak balıkçı teknelerinden tutun da uçak gemilerine varıncaya kadar, tüm gemilerin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi ve bir deniz faciası -titanik- yaşanmaması için hidrografi ölçmeleri hayati bir rol oynar.

Tanım

Deniz haritacılığı “ Deniz yatağının yapısını ve doğasını belirlemek için gerekli parametreleri bulma ve ölçme bilimi “ olarak tanımlanan çok yönlü bir uğraş alanıdır. Doğal olarak bu tanıma denizin kara ile olan ilişkisi de girmektedir. Sularla kaplı bölgelerden en verimli biçimde yararlanmak için bu bölgelerin dip topografyasının güncel olarak bilinmesi gereklidir.

Hidrografik ölçmelerin ilk amacı, karasal topografik haritalara benzer şekilde deniz dibinin bütün özelliklerinin, doğal ve yapay görünümlerinin belirtilmesidir. Noktaların deniz seviyesinden olan derinliklerinin belirlenmesi işlemine iskandil denilmektedir.

Kısacası bizler şu gibi çalışmalarda bulunabilir ve bunları gerçekleştirebiliriz.

001-iskandil-bcankara
İskandil
  • Askeri ve genel amaçlı oşinografik araştırmalarda sağlanan, özellikle jeolojik verileri tamamlayıcı dip ve dip altı tabakalarına ait yapısal ve litolojik bilgilerin tespiti.
  • Bölgenin batimetrik ve manyetik özelliklerinin çıkarılması
  • Sualtı tabanı ve sahillerde yapılacak her türlü inşaat ve tesislerin üzerine inşa edilebileceği en uygun yerlerin belirlenmesi ile bu tesislerin devamında alınması gerekli önlemlerin incelenmesi.
  • Denizaltı boru ve kablo hatlarının çekilmesi için gerekli araştırmalar ve bunların periyodik kontrolleri
  • Deniz kaynaklarının ve mineral depolarının araştırılması ve bulunması.

Gördüğünüz gibi denizi sevenler içinde oldukça geniş çaplı bir çalışma alanımız mevcut. Şimdilik bu kadar. Devamı için takipte kalın. (2015-08-22)

Zaman buldukça devam edeceğim. 🙂 Biraz fazla uzadığının farkındayım.

Yapı ve Madencilik Ölçmeleri

Merhaba,

Uzun bir aradan sonra tekrar konuyu güncelleme fırsatı buldum. Kısa bir açıklama ve bilgilendirme yaparak bu konuyu da geçeceğim. Çünkü, yazımızın amacı; genel olarak Geomatik Mühendisliği mesleğini okumak isteyecek kişilerin, neler yaptığımızla ilgili bilgi sahibi olmasıdır.

Yapı

Yapı ve Maden

Yapı -köprüler, yollar, tüneller ve binalar vb.- ölçmeleri ile anlatılmak istenen, oldukça kapsamlı bir konudur. Genel olarak bahsedecek olursak, yapılar inşaat sürecine girmeden önce birtakım çalışmalar ve hesaplamalar yapılarak planlanır. Bu planların sonucundaysa binaların yapılabilmesi için proje ve planlarının hazırlanması gereklidir. Bizler ön veriler üreterek bu plan ve projelerin yapılabilmesine olanak sağlarız. Geomatik Mühendisliği burada çok önemli görevler alır. Örneğin yapının kurulacağı yerin tanımlanması gereklidir. Bu alanın üzerinde bir projenin hazırlanabilmesi için bölgenin topografik özelliklerinden tutun bir çok özelliğinin bilinmesi hayati önem taşır. İşte bu bağlamda yaptığımız ölçüm çalışmaları ile arazinin: sınırları, eğimi, engebesi vb gibi bir çok özelliğini içeren haritalar ya da üç boyutlu modeller üretmek bizim görevimizdir.

Başlangıç aşamasında aldığımız bu görev ile yapılarda ki görevlerimiz son bulmaz. Bundan sonrasındaysa yapı inşaatının gidişatını kontrol etmek amacıyla yapılan ölçümlerle, görevimize devam ederiz. Örneğin bir baraj inşaatında, baraj set duvarının gidişatı, barajların devasa kapaklarının yerleştirilmesi; bir köprü inşaatında yine buna benzer kontrol ve kusursuz montaj için yapılan ölçümler vb. gibi görevler bunlardan bazılarıdır.

Yapıların bitimindeyse farklı kontrol ölçümlerimiz üzerinden görevlerimiz devam eder. Deformasyon dediğimiz bu ölçümler ile yapıların mevcut durumlarını sürekli takip etmemiz gerekebilir. Örneğin bir köprünün, heykelin, gökdelenin, binanın, tarihi eserin, tünelin fiziksel değişimlerini bu sayede takip ederiz. Bu bizlere yapının sağlığı ile ilgili gerekli çalışmaları yapmamızda yardımcı olur.

Kısaca bir fikir oluşması açısından, yapılarda ne gibi görevler aldığımıza değinmiş bulundum. Bir sonraki güncellemeye kadar herkese iyi çalışmalar dilerim.

31.05.2016
Salı

Paylaş
1990 yılının Ağustos ayının 12. günü dünyaya geldim. O gün bugündür yaşıyorum. :)

Kimler Neler Demiş?

97 Yorum - "Geomatik Mühendisliği nedir, ne iş yapar?"

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildirim Al
Feyza
Ziyaretçi

Merhaba, ben Itü de geomatik müh. Okuyacagım yani şuan hazırlıktayım henüz. Şoyle bir sorum olacaktı okulu bitirdigimizde belirli bir araziye inşaat apartman vs. Yapma yetkinligimiz oluyor mu, illaki bir inşaat mühendisi, mimarla beraber çalışmak zorunda mıyız?

Özkan
Ziyaretçi

Kariyer açısından en iyisi İTÜ dememizde sanırım bi sakınca yok. %30 İngilizce programini bu sene kazandim sizce yurt dışında calisma imkanim var mi? Bir de ben hala doğru mu yaptim yanlis mi karar veremiyorum hiç bilgim olmadan girdim bu bölüme ber seyi sizden öğrendim ? teşekkür ederim her sey icin

Kürşad
Ziyaretçi

merhaba .. ben geomatik mühendisliğinin harita ile aynı olduğunu bilmiyodum itü çok rahat tuttuğu halde ytü yazdım çok fark olur mu sizce. yardımcı olursanız sevinirim

ahmetcan
Ziyaretçi

itu geomatik muhendisliğni neriri misiniz sizce nasıdır?

Bugra
Ziyaretçi

Ben suan tercih donemindeyim ITU geomatik muh. ve yildiz harita muh. tutuyor.Sizce ITU ye gitsem bi fark ve is bulma acisindan rahat eder miyim?

Fatmanur
Ziyaretçi

hacettepe geomatik mühendisliğini tercih etmeyi düşünüyorum bundan 5-6 yıl sonra iş bulmakta sıkıntı çeker miyiz? Kendimizi geliştirsek maksimum 5 bin mi kazanırız ? Bir de yorumlarda gördüm çalışırken çok fazla şehir değişikliği mi yapılmak zorunda? biraz fazla oldu ama yazrdımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Sude
Ziyaretçi

Bence iş bulma sıkıntısı olmaz çünkü bu mesleği araştırırken ilerleyen yıllarda kentsel dönüşümler artacağından bu mesleğe daha fazla ihtiyaçları olacağı yazıyordu

Merve
Ziyaretçi

Merhaba Fatmanur kız olmam dolayısıyla seni de bu düşüncede gördüğüme sevindim sen neden tercih etmek istiyorsun bu bölümü biraz anlatır mısın

Esra Nur
Ziyaretçi

Ben üni olarak hacettepe geomatik düşünüyorum hacettepede okuyanlar eğitim nasıl sizce

kaan
Ziyaretçi

harita mühendisliği kısıtlı bir alan mı harita mühendislerinin işini inşaat mühendisleri yapabilir mi

Ömer Faruk
Ziyaretçi

Merhaba şu an tercih dönemindeyim geomatik mühendisliğini düşünüyorum. Çanakkale 18 mart oluyor şuan itü ile çok fark olur mu ? Maaş olarak nasıl iş imkanı olarak açıkta kalma durumu olur mu? Çalışma yeri olarak ofis mi yoksa arazi de oluyor mu ? Ölçümler genelde arazide mi yoksa bilgisayar üzerinden uydu yardımıyla mı? Kullanılan programlar için Mac os veya windows fark eder mi ?

Fırat
Ziyaretçi

Öncelikle çok teşekkürler bu yazı için. Sorum ise şu diğer bölümlere oranla ( insaat ve mimarlık) dezavantaji bulunan bir bölüm müdür ? 2. Olarak da hacettepe ingilizce geomatik düşünüyorum ve yurt.dışında çalışmak istiyorim sizce mantıklı bir karar olur mu ? Teşekkür ederim şimdiden

hüseyin
Ziyaretçi

geomatik müh. ile harita müh. kıyaslarsak ne gibi farkları var eksik yada fazlalık olarak iş bulma konusunda mesela harita mühendisi arayan bi şirket geomatik mühendisini tercih edebilirmi tek tek cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

Berke
Ziyaretçi

Sence İTÜ Geomatik mi yoksa ortalama üniversitelerin EE yada Bilgisayar Mühendislikleri mi tercih edilmeli.Ayrıca Geomatik bölümünü İngilizce ve Türkçe okumamız arasındaki farklar nelerdir.İngilizce bölümün puanı daha yüksek olsa da İngilizce bölümlere bazı hocaların İngilizce bilmediklerinden dolayı ders veremediklerini duymuştum , ne kadar doğrudur?

Sıla
Ziyaretçi

merhaba ben bu sene itü geomatik mühendisliğini kazanıyorum ama tercih etmekte kararsızım fizikle ve matla cok içli dışlı değilim açıkçası okurken sever miyim onu da bilmiyorum. araştırdığıma göre kadınlara iş vermiyorlarmış ‘sen otur o araziye gider’ tarzında cümlelere maruz kalıyorlarmış bunun hakkında bir fikrin var mı bide hep arazi filan gezmek zorunda mıyız şehir dışına çıkıp aylarca orda kaldığımız oluyor mu masa başı iş yapamaz mıyız çok uzun oldu biliyorum ama tercih etmekte çok kararsızım yardım edersen sevinirim

Mustafa
Ziyaretçi

öncelikle bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.Ben bu yıl bülent ecevit i tercih etmeyi düşünüyorum asıl mesleğim bilgisayar üzerine yazılım müh yerine geomatik mühendisliğine gelmeyi düşünüyorum bu bölümü harita+yazılım olarak biliyorum doğrumu düşünceleriniz nelerdir

Beyza
Ziyaretçi

Hacettepede ki Geomatik mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz ?

emin
Ziyaretçi

Geomatik muh. Mezun olmus bir birey olarak ozelde bir büro acmak mumkun mu

Melek
Ziyaretçi

Merhaba ben bu sene sinava girdimde hacetepe veya canakkalede gelir ama benim babamı ikna etmem gerekiyor bölüm hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz gerçekten gitmeyi çok istiyorum

merve
Ziyaretçi

2017 tercih kılavuzundan baktım ve Hacettepe üniversitesinin sayfasına da baktım bölüm kaldırılmamış

Mustafa
Ziyaretçi

çanakkale ve ankarada geomatik yok 2017 ösym kılavuzundan da bakabilirsin kaldırıldı o üniversitelerde

Mehmet Can
Ziyaretçi

Merhaba ben lise son sınıf öğrencisiyim konya selçukluda harita mühendisliği okumayı düşünüyorum sizce harita mühendisliği okumak doğrumu ve de iş olanakları ve kazancı nasıl?

Dicle
Ziyaretçi

Merhaba , öncelikle emeğinize sağlık şimdi sorum
Ben hacettepe geomatik ingilizce kazandım ve bu sene hazırlığı bitirdim
Ama ben itü ye geçiş yapmak istiyorum ve puanım türkçeyi tutuyor
Sorum hacettepe ingilizce ve itü türkçe arasında ileriki hayatımı etkileyecek kadar fark olur mu , siz olsanız ne yapardınız bir de itü de tekrar hazırlık okumam getekecek itü dekiprofu geçmezsem

tapucu
Ziyaretçi

ben itü’nin geomatik mühendisliğini ingilizce olarak dgsyle okumak istiyorum fakat sadece genel ingilizcem var dgs ile geçrsem hazırlık okuyabiliyor muyum ?

Tuna
Ziyaretçi

Burak kardesim simddi ben lisede hatita muh. Okudum universiteyi sivasi geomatik tercik etmeyi dusunuyorum ama merak ettigim sey su ben eger geomatik okursam mezun olunca harita muh. Yaptigi isleri yapacakmiyim yani kisacasi harita muh. Aynı seymi geomatik muhendisligi

Emir
Ziyaretçi

Selam
itü geomatik mezunu için iş imkanı var mı ve emeğimin karşılığını kazanabiliyor mu

Ceren
Ziyaretçi

Lisede harita kadastro okudum hedefim KTÜ harita mühendisliğiydi şimdi ÇOMÜ ile KTÜ arasında gidip geliyorum sizce hangisini tercih etmeliyim

Burak
Ziyaretçi

Ktü

Serdar
Ziyaretçi

Merhaba Burak Bey
Ben harita mühendisliğinde okuduğun üniversitenin ne kadar önemli olduğunu sormak istiyorum örneğin okan üniversitesi bu meslek için nasıl sizce?

Hilal
Ziyaretçi

Merhaba bende itüde geomatik mühendisligi dusunuyorum devlette calisirsak maas olarak en az kac en fazla kac ve normal olarak kac maas alabiliriz sizce bu bolumu secmelimiyim maas olarak hak edilen aliniyormu bir bayana uygunmu

Rüya
Ziyaretçi

Devlette her mühendis sabit ücret alıyor benim bildiğim fakat ekstralarla maaşlar çok farklılık gösterebiliyor. Minimum 3000-3500 olur maksimum kaç olur bilemem. Belki bcankara biliyordur. Benim de sorum bayana uygun olup olmadığı…

Aslı
Ziyaretçi

Merhaba Hacettepe de geomatik müh.okuyorum biseyi merak ettim ve internette herhangi bir bilgiye ulasamadim umarim sen biliyosundur.bir geomatik mühendisi olarak ASELSAN havelsan yada türk silahli kuvvetlerinde çalışma imjanimuz varmi bunun için neler yapmak gerek

Rıza Gülmez
Ziyaretçi

Havelsan da yoğun olarak Bilgisayar Mühendisi, Makine Mühendisi ve Elektrik ve Elektronik Mühendisi çalışmaktadır. Ancak Aselsan daha farklı kurum orda Harita Mühendisi olarak çalışma imkanın var bunun için de büyük bir tecrubeye sahip olman gerekir. Havelsan ve Aselsan kurumlarından çalışan personellerin çoğu Türk Silahlı Kuvetlerine mensup kişilerdi 15 Temmuzdan önce şuan nasıl bir tablo oluştu bundan emin değilim.

ÖVÜNÇ
Ziyaretçi

Bülent Ecevit Ünv. Geomatik Mühendisliğine yerleştim elektronik belge sistemi ile kayıt yaparak hazırlık okumak istiyorum seçmiş bulundum fakat çevremdeki insanlar gerek yoktu şeklinde konuşunca kafam krıştı sizce okumalıyım hazırlık yada değiştirip iptal edebiliyormuyum yani hazırlık okumak istemiyorum diyebilirmiyim cevap verirseniz çok sevinirim ingilizce hazırlığın bu bölümde önemi varmı sizce.

Ömer
Ziyaretçi

Merhaba Burak Bey bende istanbul gelişim ünv. uçak gövde motor bakım bölümünde okuyorum ve hem okulumdan memnun değilim hemde okul mezun olduktan sonra meslekle alakalı hiç avantaj sağlamıyo ve birsürü sorun. Herneyse Çanakkaledeki geomatik müh. geçiş yapmayı düşünüyorum ama hala kararımı veremedim. Siz geomatik müh. oldugunuz için soruyorum mezun olduktan hemen sonra iş bulabildiniz mi? 2.ögretim okumamın sizce dezavantajı olur mu? Maaşınızdan memnun musunuz bide? 🙂 yanıtlarsanız çok memnun olurum.

Burak
Ziyaretçi

Burak Bey merhaba, bende genc bir adaşınız olarak ytü de bu bölümü okumak istedim, acaba devlette olduğu kadar ozeldede iş imkanı çokmudur bunu merak ediyorum, birçok kişi özel istiyorsan insaat sec diye yorumlarda bulundu cunku..

Mehmet Dokuyucu
Ziyaretçi

Abi öncelikle böyle bi site ve sayfa açtığın için teşekkür ederim.Sorum şu olacak , ben şu an tercih aşamasındayım ve aklımda bi kaç bölümle birlikte geomatik mühendisliğini de düşünüyorum,ve puanım itü geomatik için tutuyor.Planım eğer başarılı olursam inşaat mühendisliğiyle beraber çap ya da yatay geçiş şu anlık.Sizce doğru bir tercih mi ve birde bu dediğim mümkün mü? Ayrıyetten ingilizce işin işine girince çok fark ettirir mi ?
Şimdiden tekrar teşekkür ederim,kolay gelsin.

fatos
Ziyaretçi

geomatik mühendisliğinden harita mühendisliğine geçiş yapılabilir mi acaba ?

Furkan
Ziyaretçi

Merhaba Burak Bey; Ben bu sene bu bölümü tercih etmeyi düşünüyoruim İTÜ yada YTÜ de. Bu meslek maddi açıdan isteneni verir mi ? Tabiki her meslekte başta düşük ama kendini geliştirince daha yüksek maaşlar ile çalışılabiliyor ama bir yakınımdan maaşlarının düşük olduğunu duydum acaba maddi olarak iyi bir mühendislik mi ? Ve devlette ataması ne düzeyde bundan 5-6 sene sonra devletin ne düzeyde geomatik mühendisine ihtiyacı olacağını düşünüyorsunuz ?

kübra
Ziyaretçi

merhaba burak bey ytü harita mühendisliğini tercih etmeyi düşünüyorum ilgim açıkçası pek yok sizce çok büyük sorun olur mu ? doğru düzgün başka bi yer de gelmiyor zaten. bir sene daha kalamam. sağlık zaten istemiyordum mühendislik tercih edeceğim. okuması çok mu zor mesleği tercih eden kadın sayısının sınıfa oranı nedir tahminen teşekkürler

kestane
Ziyaretçi

merhaba burak bey sizce bundan 5-6 sene sonra iş bulma sorunu olur mu teşekkürler

betül
Ziyaretçi

merhaba bu meslek hakkında çalışma imkanları nelerdir?harita mühendisliği ile aynı demiştiniz peki harita mühendisliğinde 19 mayıs mı selçuk üniversitesini mi önerirsiniz ? Biginiz varsa paylaşabilir misiniz?Tercihlerim arasında değerlendirmeyi düsüşüyorumda şimdiden teşekkürler

Hüseyin
Ziyaretçi

Hocam öncelikle elle çizimim pek iyi değil.Bilgisayarla çizimi uğraşa uğraşa yapacağımı düşünüyorum da elle çizimde kararsızım.Elle çizim sıkça kullanılıyor mu ? 2. sorumda eğer bu bölüm gelirse ortalama kasıp inşaatla çap yada inşaata yatay geçiş yapmayı düşünüyorum ama bunun için ortalamanın da yüksek olması gerek.Yani bu bölümde ortalamayı yüksek yapmak aşırı zor mudur ?

Çağla sözen
Ziyaretçi

Geomatik mühendisliğini bayanlar yapabilir mi? Bayanlar tarafından tercih edilebilen bir meslek mi?

Ali
Ziyaretçi

Ben İtü geomatik mühendisliğini yazmayı düşünüyorum. Özel sektör için üniversitenin önemi var mıdır?

Erdi Atılmaz
Ziyaretçi

Çok teşekkür ederim.

Hasan Akdağ
Ziyaretçi

Teşekkürler, devamını bekliyoruz.

Ahmet
Ziyaretçi

Peki harita mühendisliğiile arasında fark nedir.

Murat bilgin
Ziyaretçi

Burak Bey çocuklarımız bu sene LYS’ye girecek biraz iş imkanlarından bahsedebilir misiniz acaba…şu ana kadar ki bilgiler için ayrıca teşekkürler…murat bilgin